O Kamaz

O společnosti KAMAZ

Skupina KAMAZ je největší automobilovou korporací Ruské federace. OAO KAMAZ se umístil na 16. místě, mezi největšími světovými výrobci těžkých nákladních automobilů.

V současnosti je součástí skupiny KAMAZ více než 150 organizací, umístěných v Rusku, SNS, ale i ve vzdálenějších zemích. Jediný výrobní areál zabezpečuje veškeré technologické procesy ve všech etapách výroby nákladního automobilu. Od vývoje, výroby, montáže vozidel a komponentů až po uvedení výrobků na trh a servisního zabezpečení. 

V jednotlivých celcích a dceřinných společnostech skupiny KAMAZ pracuje více než 45 tisíc lidí.

Strategie a cíle skupiny KAMAZ

Mise - předvídáme potřeby zákazníků, dodávkou automobilů a značkovým servisem pomáháme zákazníkům dosáhnout inspirativních cílů.

Vize - KAMAZ - hlavní světový hráč ve spolupráci s Daimler.

Priority - klíčové trhy: Rusko, země SNS, atraktivní trhy Evropy, Asie, Afriky a Jižní Ameriky.

Produkce KAMAZ

KAMAZ vyrábí širokou škálu nákladní techniky: nákladní automobily (více než 40 modelů, přes 1500 variant, vozy s volantem vpravo), přívěsy a návěsy, autobusy, traktory, motory, pohonné jednotky a různorodé nářadí. KAMAZ tradičně nabízí automobily o celkové hmotnosti od 14 do 40 tun. V posledních letech se nabídka rozšířila o nové modely a série automobilů - od městských dodávkových automobilů do vozů s vysokou nosností pro provoz v soupravě o hmotnosti do 120 tun.

Hlavní výhody vozů KAMAZ

- jednoduché v údržbě, spolehlivé, kvalitní nákladní automobily s nízkými provozními náklady za přiměřené ceny;
- plní veškerá přání zákazníků;
- široké geografické použití vozů KAMAZ: polární oblasti, tropické a subtropické prostředí, pouště, horské oblasti;
- velká servisní síť ve státech SNS, Rusku a dalších zemích, záruční servis do 75 000 ujetých km;
- toto umožňuje vylepšovat automobily značky KAMAZ na světovou úroveň a zároveň nabízet optimální poměr kvalita-cena.

KAMAZ v České republice

Na českém trhu se značka KAMAZ objevuje jako novinka roku 2014. Na našich silnicích se oproti okolním státům mnoho KAMAZů nevyskytovalo, protože v minulosti náš průmysl produkoval dostatek nákladních automobilů vlastní výroby. Mnoho podniků a firem v současnosti hledá kvalitní automobily za nízkou cenu, často však neúspěšně. Nyní přichází značka KAMAZ i do České republiky, aby poskytla dostatečnou nabídku kvalitních automobilů a související služby.

 
 

Historie KAMAZ

Automobilka KAMAZ byla založena v roce 1969 z důvodů nedostatečných kapacit v závodech na výrobu nákladních vozidel s nosností mezi 8 a 20 tunami s naftovým motorem. Na nejvyšší úrovni bylo rozhodnuto o stavbě automobilového závodu ve městě Naběrežnyje Čelny v Tatarstánu. Pozici nevybrali náhodou, město se nachází v centru země, u břehu dvou splavných řek Volhy a Kamy. Nedaleká železniční trať byla také výhodou. Plánované objemy výroby zahrnovaly 150 000 nákladních automobilů a 250 000 motorů ročně.

Budování továrny probíhalo průběžně celé desetiletí, celková zastavěná plocha 3 343 000 m³ závodu v dalších letech ještě stoupla. V závodě bylo použito více než 30 000 jednotlivých kusů technologického vybavení, zahrnujícího poloautomatické a automatické stroje a vybavení. Na vybavení výrobních linek KAMAZu se podílelo přes 700 zahraničních firem z 19 zemí Evropy, USA, Kanady a Japonska. Dalších 2 000 závodů pocházelo z 500 měst Sovětského svazu. 

První generace automobilů KAMAZ pochází z perspektivních automobilů ZiL-170 a ZiL-175. První nákladní automobil KAMAZ byl vyroben na hlavní výrobní lince 16. února 1976 (model KamAZ-5320, po mnohaletém provozu na jihu Ruska byl odkoupen, opraven a umístěn v muzeu závodu). Již v roce 1979 byl vyroben stotisící nákladní automobil. 

V desátém roce výroby (1987) byla spuštěna výrobní linka na výrobu malolitrážního automobilu Oka. Podle finančně ekonomického průzkumu v roce 1988 se již za deset let výroby vrátily všechny investice do stavby celého továrního komplexu. 

Přes problémová 90. léta a požár motorového závodu v roce 1993 se automobilka opět postavila na nohy a posledních deset let je opět nejvýznamějším výrobcem nákladních automobilů v oblasti. 15. února 2012 byl vyroben automobil s pořadovým číslem 2 000 000, model KAMAZ-6522.

vyrobil INET-SERVIS.CZ | 2014
Kamaz